Kada startamo u svijet rada i zarađivanja, imamo puno planova. Većina nas je imala ideje na što će potrošiti svoju prvu plaću.
Svojim radom, edukacijama, ambicijama težimo ka boljem položaju u firmi a posljedično tomu i većoj plaći. S vremenom nam plaća raste, zbog zakonskih promjena o minimalnoj plaći, nekima zbog rada i boljeg položaja, nekima zbog organizacijskih reformi unutar firme, itd. razlozi su razni.
Međutim, da li znamo za koliko radimo, da li znamo kolika je naša plaća ili dohodak od nesamostalnog rada? Iznenadila me vijest na HRTu, prije cca 2 mjeseca, kaže voditeljica vijesti: „Vlada je donijela odluku o povećanju minimalne plaće. Poslodavci će od sada morati ugovarati s djelatnicima plaću u bruto iznosu i u minimalnom iznosu 4.250,00 kn.“. Nakon toga su uslijedile vijesti na svim portalima. Moje kolege i ja smo ostali zapanjeni činjenicom da su takvu vijest objavili bez provjere sa strukom.
Plaća ili dohodak od samostalnog rada ugovara se u bruto iznosu. Zakonom je propisan taj minimalni iznos i svake godine se mijenja. Uz to određene djelatnosti podliježu kolektivnim ugovorima kojima je ugovoren i drugačiji minimalac, kao npr. građevina.
Dakle, ugovorom o radu ugovaramo iznos plaće za koju radimo te druge uvijete rada. Mi radimo za bruto plaću a ne za ono što dobijemo na račun. Iz naše bruto plaće plaćamo doprinos za mirovinsko osiguranje te porez i prirez.
Trošak zdravstvenog osiguranja je doprinos na plaću i plaća ga poslodavac.
Svi se pitamo da li ćemo doživjeti mirovinu, da li ćemo živjeti od te mirovine, itd. Ali na koji način se osigurati za „stare dane“ u jednom od narednih objava.